+90 212 275 48 22 – 23   info@edumar.com.tr

 SAT / SAT SubjectSAT((Scholastic Aptitude Test), Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Amerikan üniversitelerinde  lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

 

SAT 1 “Reasoning Test”, yaklaşık 4 saat süren ve çoktan seçmeli bir testtir. Öğrencinin sayısal ve sözel yeteneğini ölçer. SAT 1 okuma – yazma (Evidence-based Reading and Writing) ve matematik (Math) olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir.

 

SAT 2 “Subject Test” ise 1 saatlik bir testtir. Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Bu test, öğrencinin özel olarak bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçmeyi amaçlar. Test skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir. SAT 2 testinin başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çİnce’dir. Pek çok Amerikan Üniversitesi SAT testlerinin en az birisini, daha prestijli üniversiteler her ikisini birden isteyebilirler. Türkiye üniversiteleri ise yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederken SAT 2 sonucunu dikkate almazlar.

 

SAT Subject Test Kategorileri:

Mathematics

Math Level 1

Math Level 2

 

Science

Biology E/M

Chemistry

Physics

 

English

 

History

U.S. History

World History


Languages

Spanish

Spanish with Listening

French

French with Listening

Chinese with Listening

Italian

German

German with Listening

Modern Hebrew

Latin

Japanese with Listening

Korean with Listening


<-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->